محیط کار سبز
چهار شنبه 14 شهریور 1397
بازدید: 1299

چیدمان اتاق کاربه سبک مدیران موفق

به‌طور حتم هيچ‌كسي نيست كه سر صبح وقتي براي شروع يك روز كاري از خواب بيدار مي‌شود به پوشيدن لباس مناسب و تاثير آن روي حال و هواي ديگران فكر نكند؛ اينكه لباس و آراستگي چطور وجهه او را جلوي ارباب‌رجوع و كارمندان بالا مي‌برد يا پوشيدن يك كفش گران‌قيمت يا حتي استفاده از يك عطر خاص چطور مي‌تواند كارمندان اداره را تحت تاثير قرار دهد.

 

 

 

 

داستان اينجاست كه اين كارها فقط 50درصد قضيه را حل مي‌كند و باقي ماجرا از جاي ديگري تاثير مي‌گيرد؛ از اتاق و محل كارتان و از ميز و لوازمي كه بي‌توجه به پيام‌هاي خاص‌شان با كج‌سليقگي روي آن چيده‌ايد. طراحان داخلي معتقدند اتاق كار هر كسي بازگوي شخصيت تجاري و اداري اوست. پس اگر مي‌خواهيد به موقعيت شغلي خوبي برسيد، بهتر است به جاي رسيدن به سر و وضع‌تان از اتاق كارتان شروع كنيد. اين وسط توصيه‌هاي مجله معروف فوربس - معروف‌ترين مجله تجارت و بازرگاني دنيا- شايد براي داشتن ايده‌هاي ساده اما كارآمد بد نباشد.

 

 

روی میزتان گلدان بگذارید

اصلا خجالت نكشيد. به محض اينكه به عنوان كارمند يك اداره انتخاب شديد با خودتان گل و گلدان به سر كار ببريد. اصلا هم به اين فكر نكنيد كه ديگران درباره شما چه قضاوتي مي‌كنند. از قضا همين قضاوتي كه شما از آن واهمه داريد، جلوي رئيس و بالادستي‌ها پيغام خوبي دارد. شايد به‌نظرتان برسد كه ديگران مي‌گويند شما داريد بار خودتان را مي‌بنديد اما رئيس‌تان جور ديگري به اين داستان نگاه مي‌كند.

 

 

 

 

دكور چيدن با گل‌ها در محل كار به رئيس اداره اين‌طور القا مي‌كند كه شما از كارتان لذت مي‌بريد و مي‌خواهيد براي مدتي طولاني اين پست را در اختيار داشته باشيد. استفاده از گل‌هاي آپارتماني در محل كار نه فقط به شادابي و طراوت محيط كمك مي‌كند بلکه مي‌تواند فضاي خشك و رسمي آنجا را هم كمي صميمانه‌تر نشان دهد. فقط يادتان باشد گل‌ها بايد هميشه شاداب باشند. گلدان خشكيده و پلاسيده گوشه اتاق بيشتر پيامي منفي به بيننده القا می‌کند.

 

 

 

صندلی ها را یکدست کنید

تا پيش از اينها محيط كار با هر رنگ و لعاب و طرح و نقشه‌اي يك مشخصه مهم داشت؛ اينكه بايد جاي رئيس در محيط كار مشخص مي‌شد. حالا اين پررنگ كردن جايگاه رئيس در محيط كار يا با يك پارتيشن‌بندي خاص بود يا حتي گذاشتن يك صندلي لوكس و بزرگ پشت يك ميز مجلل اما حالا ديگر اين كارها كمي قديمي شده و ديگر دنياي رئيس و كارمندي از بين رفته است.

 

 

 

 

پس براي اينكه محيط كار بيشتر به دنياي امروز نزديك  باشد بي‌خيال صندلي‌هاي خاص براي نشان دادن جايگاه خودتان شويد. يك صندلي ارگونوميك كه با فيزيك بدن شما همخواني داشته باشد، اين روزها بيشتر محيط كار را دلچسب مي‌كند. پس براي اينكه فضاي اداره را به روز كنيد بين صندلي خودتان و كارمندها فرقي نگذاريد. همه را يك‌دست اما ارگونوميك و خاص انتخاب كنيد؛ اين‌طوري فضا صميمانه‌تر هم به نظر مي‌رسد و البته زيباتر!

 

 

روی دیوارومیز استیکر نچسبانید

خيلي از كارمندان اداره‌ها دوست دارند خودشان را پركار نشان دهند. آنها معمولا براي نشان دادن حجم فعاليت‌هاي روزمره‌شان نشانه‌هاي خاصي دارند؛ يكي زونكن‌ها را روي هم سوار مي‌كند و كنار دستش مي‌گذارد و آن يكي روي صفحه مانيتور روبه‌رويش برچسب رنگي با نوشته‌هاي يادآوري مي‌چسباند. شايد براي خود شخص اين ساماندهي عجيب كارها با چسباندن استيكرها مناسب باشد اما براي ارباب‌رجوع و حتي رئيس اداره اين مساله اصلا نشانه خوبي به حساب نمي‌آيد.

 

 

 

 

برچسب‌هاي رنگي روي در و ديوار يعني شما آدمي هستيد كه زياد از عهده مديريت كارها برنمي‌آييد؛ البته برچسب‌ها لزوما نشان‌دهنده بي‌نظمي شما نيست چراكه اگر آدم بي‌نظمي بوديد، هيچ‌وقت از آنها استفاده نمي‌كرديد. اما از آنجا كه در طراحي‌هاي اتاق كار امروزي بيشترين مساله روي بازخورد و واكنش‌ها معطوف مي‌شود، ممكن است چسباندن اين برچسب‌ها كمي ناخوشايند به نظر برسد. شايد بهتر باشد اين برچسب‌ها را در صفحه مانيتورتان - با برنامه استيكر ويندوز- داشته باشيد تا روي در و ديوار اتاق كار!

 

 

 

یک ساعت یا تقویم مدرن روی دیواریا میزتان داشته باشید

 روي ميز كار یا کنار آن حتما يك ساعت و تقويم قرار دهيد؛ آن هم در شكل و شمايلي به روز و مدرن و نه از مدل‌هاي قديمي و درب و داغاني كه از ته انباري خانه پيدا كرده‌ايد يا از وسايل كنار گذاشته منزل. داشتن يك ساعت روميزي يا حتي ديواري مناسب در اتاق كار با شكل و شمايلي كه بيشتر خودنمايي كند، مي‌تواند يكي از راهكارهاي القاي درجه موفقيت شما به ديگران باشد. 

 

 


داشتن تقويم يا ساعت نشان مي‌دهد كه شما به وقت و زمان ارزش زيادي مي‌دهيد اما يادتان باشد هيچ چيزي نمي‌تواند در يك اداره به اندازه يك ساعت از كار افتاده يا تقويمي كه آخرين برگ آن مال سه ماه پيش است به ارباب‌رجوع احساس ناامني دهد 

 

 

یک عکس خانوادگی در دفترتان داشته باشید

در فضاي محل كارتان حتما از يك قاب عكس كوچك با تصويري از خودتان يا خانواده‌تان استفاده كنيد. خيلي از ما از گذاشتن تصوير خانواده‌مان در جلوي چشم ديگران ترس داريم. ما فقط اين كار را در فيلم‌هاي خارجي ديده‌ايم؛ تصويري از مادر و پدري خندان در كنار فرزندان‌شان اما هيچ وقت به اين فكر نكرده‌ايم كه داشتن يك تصوير از خانواده خوشحال براي خوب شدن حال كارمند داستان ما نيست. آنها تصوير فاميل را روي ميز مي‌گذارند تا با چيدمان خاص عكس‌ها به ارباب‌رجوع حس راحتي و امنيت دهند.

 

 

 

 

خودتان قضاوت كنيد. ديدن تصوير خانواده يك آدم جدي سر كار واقعا يخ رابطه شما را باز نمي‌كند؟ اين فقط يك طرف ماجراست. طراحان داخلي معتقدند داشتن يك تصوير خانوادگي خوشحال روي ميز كار يا حتي روي ديوار به بيننده از حال و هواي شما خبر مي‌دهد؛ اينكه شما يك رئيس مهربان هستيد يا مرد خانواده و. . . همه از اين عكس‌ها برداشت مي‌شود؛ البته يادتان باشد فقط يك عكس و يك قاب. اداره را به آلبوم خانوادگي‌تان تبديل نكنيد!

 

ظرف شکلات همخوان با  اتاق اننتخاب کنید
روي ميز كار حتما يك كاسه پر از شكلات داشته باشيد يا هميشه روي ميزتان ظرفي حتي كوچك از شيريني قرار دهيد؛ البته تازگي‌ها خيلي‌ها روي ميز كنفرانس محل كارشان يك آشپزخانه واقعي راه مي‌اندازند؛ بساط قهوه، شير، شكر و بيسكويت‌هاي رنگ به رنگ و حتي ليوان‌هاي رديف چيده شده و پارچ آب. شايد همه اينها براي يك پذيرايي مناسب باشد و دلخواه اما واقعيت اين است كه ارباب‌رجوع به اتاق پذيرايي نيامده بلكه به اتاق كار پا گذاشته است.

 

 

 


 پس پذيرايي از مهمان را به مسوول اين كار بسپاريد و در نهايت فقط به داشتن يك ظرف شكلات همخوان با رنگ اتاق و دكوراسيون اكتفا كنيد. داشتن ظرف شكلات هم فقط براي القاي يك پيام است، نه پذيرايي؛ اينكه شما آدم برونگرايي هستيد.

 

رنگ را متناسب با کارتان انتخاب کنید

از تاثير رنگ‌ها در دفتر كار غافل نشويد. رنگ‌ها مي‌توانند منعكس‌كننده واقعيت شغلي شما باشند؛ مثلا اگر فعاليت تجاري داريد، رنگ‌هاي خنثي و ملايم مثل رنگ زرد كم‌رنگ يا كرم متمايل به سفيد يا آبي روشن مناسب محل كارتان است يا اگر كار شما نياز به خلاقيت داشته باشد مثل يك موسسه تبليغاتي مي‌توانيد از رنگ‌هايي مثل نارنجي و سبز و آبي تيره استفاده كنيد.

 

 

 

 


به‌طور كلي استفاده از رنگ‌هاي گرم مانند زرد و نارنجي با رنگ‌هاي روشن مثل طيف‌هاي ملايمي از سبز، هم به بالا بردن سطح انرژي فضا و افزايش كارايي افراد كمك مي‌كند و هم مانع كسالت آنها در ساعات پاياني روز مي‌شود. يادتان باشد رنگ‌ها الزاما براي استفاده روي ديوار نيستند. مهم اين است كه رنگ‌ها با طيف هماهنگ انتخاب شده باشند.

 

کمی بی نظمی هم بد نیست

  در طراحي اتاق كار مهم‌ترين مساله پرهيز از بي‌نظمي و شلختگي است. درواقع همه سعي و تلاش طراحان روي اين است كه ميز كار يا فضاي اتاق به نحوي چيده شود كه هيچ‌گونه آشفتگي در نظر ارباب‌رجوع به چشم نيايد. براي همين لازم است لوازمي كه بيشترين استفاده روزانه را دارند در نزديك‌ترين فاصله به كاربر باشند و لوازمي كه معمولا با هم استفاده مي‌شوند در كنار يكديگر قرار گيرند تا استفاده از آنها راحت‌تر باشد اما مساله فقط اينها نيست.

 

 

 

 

گاهي خيلي از ما براي پرهيز از شلوغي همه اسباب و لوازم مورد نياز را داخل كشوهاي ميز مي‌گذاريم به اين خيال كه ميز خالي زيباتر و منظم‌تر است در حالي كه داشتن يك ميز خالي خيلي بدتر از يك ميز شلوغ است. هميشه سعي كنيد روي ميز كار المان‌هايي براي خودتان داشته باشد؛ المان‌هايي كه نشان‌دهنده سليقه شما در دكور ميز يا اتاق‌تان است؛ مثل ليوان خودكارهاي رنگي يا چراغ مطالعه‌ای خاص. روي ديوارهاي اتاق هم بايد اين مساله رعايت شود. ديوارهاي خالي اتاق كار را با تابلوهاي خاص پر كنيد؛  نه شلوغ مانند يك آتليه و نه خالي مانند يك سالن برهوت!

 

 

 

 

مجله منزل - ماندانا بخشایش: